Dezynfekcja i czyszczenie instalacji wody: jak wygląda i kiedy warto je wykonać?

Dezynfekcja i czyszczenie instalacji wody jak wygląda i kiedy warto je wykonać

Instalacje wodne znajdują się nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również przemysłowych. Bez względu na to, gdzie się znajdują, są one tak samo narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą działać niekorzystnie na jakość wody pitnej, ale i przepustowość rur. Czyszczenie instalacji wody jest więc konieczne w celu utrzymania naszych instalacji w jak najlepszej kondycji.

Dlaczego czyszczenie instalacji jest ważne?

Zanieczyszczenie instalacji wody oraz sieci wodociągowej jest rzeczą normalną, ze względu na ilość minerałów obecnych w wodzie. To właśnie one odpowiadają za pojawienie się osadu zwanego potocznie kamieniem, który odkładając się na wewnętrznej części rur zmniejsza przepustowość instalacji oraz ciśnienie wody. Osad ten odpowiada także za powstanie biofilmu, czyli warstwy pleśni, grzybów i osadów nieorganicznych, które są niezwykle trudne do usunięcia. Dezynfekcja i czyszczenie instalacji wody jest więc konieczne w celu pozbycia się czynników, które mają wpływ na pogorszenie jakości wody.

Zbyt rzadkie czyszczenie instalacji wody może doprowadzić do nawarstwienia osadów, bakterii i grzybów do tego stopnia, że jego usunięcie będzie praktycznie niemożliwe. Naprawa lub wymiana poszczególnych elementów instalacji, które na skutek zaniedbania wymagają podjęcia odpowiednich kroków, jest nie tylko czasochłonna, ale przede wszystkim kosztowna. Dlatego lepiej zadbać o stan instalacji, zanim dojdzie do jej uszkodzenia.

Metody czyszczenia instalacji wody

Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów czyszczenia i dezynfekcji instalacji wody należą metody takie jak:

  • czyszczenie i dezynfekcja chemiczna instalacji wody pitnej, ciepłej, chłodniczej i procesowej,
  • dezynfekcja tradycyjna z wykorzystaniem podchlorynu sodu i dwutlenku chloru,
  • dezynfekcja innowacyjna z udziałem nadtlenku wodoru i kwasu nadoctowego,
  • płukanie instalacji.

Skuteczne i bezpieczne dla osób korzystających z sieci wodno-kanalizacyjnej, czyszczenie instalacji powinno być przeprowadzone tylko i wyłącznie przez doświadczone i profesjonalne firmy oferujące tego typu usługi.